Як правильно скласти резюме: поради та рекомендації

Пошук будь-якої роботи починається зі створення резюме. Так робітник заявляє про свої навички та бажання працювати. Вже окремим стає питання, як скласти резюме та як його краще надіслати, чи варто його супроводжувати додатковим листом. 

Питання, як написати резюме, виникає й у тих професіоналів, які вирішили змінити свою сферу діяльності. Вони знову виходять на ринок праці, а там постійно відбуваються разючі зміни. 

Що таке резюме та кому воно потрібне? 

Трішки теорії: резюме — це короткий документ, який містить інформацію про професійну кваліфікацію, досвід роботи, освіту та навички професіонала. Воно призначене для представлення кандидатури при пошуку роботи або поданні заяви на конкретну вакансію. Основна мета резюме — це зацікавити потенційного роботодавця. Тобто професіонал знає, що саме він зацікавлений в створенні гарного резюме. 

як написати резюме

Крім цього, резюме включає основні елементи:

 1. Контактна інформація. Мова про ім'я, номер телефону, електронну адресу та фізичну адресу (не обов'язково, краще вказати регіон, де цікавить робота).

 2. Цілі, важливість карʼєрного росту.

 3. Досвід роботи. Можна вказати обовʼязки, які виконували на різних роботах. 

 4. Освіта. Інформація про освіту, включаючи назву навчального закладу, ступінь, спеціальність та дати навчання.

 5. Навички. Перелік ключових навичок та вмінь. В цьому пункту можна вказати й можливість, бажання навчатись.

 6. Додаткові розділи (за потреби). Наприклад, можна включити розділ про волонтерську роботу, професійні асоціації, публікації або проєкти.

 7. Рекомендації (за бажанням). Якщо є рекомендації від колег або роботодавців, можете включити контактну інформацію або просто зазначити, що рекомендації доступні за запитом.

Загалом, резюме є важливим інструментом при пошуку роботи, оскільки воно надає роботодавцю інформацію про професійну кваліфікацію та допомагає виділитися серед інших кандидатів. Тому, якщо стоїть питання, як зробити резюме, варто опиратись хоча б на класичні категорії для резюме. 

Як створити резюме: класика - найкраща підказка 

Для початку, варто заповнити загальні відомості в резюме. 

Класичне резюме має чітку структуру:

 1. Заголовок. Включає ім'я та контактні дані, як номер телефону та електронна пошта.

 2. Об'єктив або мета. Короткий абзац або речення, що описує кар'єрні цілі.

 3. Досвід роботи. Для кожного робочого місця вказуйте назву компанії, посаду, дати роботи та відомості про обов'язки та досягнення.

 4. Освіта. Вказуйте академічні досягнення, включаючи назву навчального закладу, спеціальність та дати навчання. 

 5. Навички. 

 6. Рекомендації. Необовʼязковий, але важливий пункт в резюме.

Важливо, щоб резюме було зрозумілим, структурованим та лаконічним, а також відповідало вимогам конкретної вакансії. Тому, як писати резюме, якщо йти за класичною структурою, не створить проблем. 

Як правильно скласти резюме?

При складанні резюме важливо врахувати кілька ключових моментів, які допоможуть зробити його ефективним і привабливим для потенційного роботодавця. 

як створити резюме

На що звернути увагу:

 1. Підготовка інформації. Перш ніж почати, зробіть список стосовно досвіду роботи, навичок, освіти та інших досягнень. 

 2. Вибір формату. Виберіть формат резюме. Найпоширеніші формати — хронологічний (за датами), функціональний (за навичками) та комбінований (комбінація обох підходів).

 3. Заголовок і контактна інформація. 

 4. Укажіть коротко ваші кар'єрні цілі та те, як плануєте внести вклад у компанію.

 5. Досвід роботи. 

 6. Освіта.

 7. Навички.

В кінці перевірте своє резюме на граматичні та орфографічні помилки. Також переконайтеся, що він лаконічний та легко читається. Адаптуйте своє резюме для кожної конкретної вакансії, на яку подаєте заявку, відзначаючи навички та досягнення, що найбільше відповідають вимогам роботодавця.

Як правильно написати резюме (на роботу, CV)?

Правильно створене резюме значно збільшує можливість отримати нову роботу. 

Роботодавці у свою чергу звертають увагу на кілька ключових аспектів у резюме професіонала:

 1. Відповідність вимогам вакансії. Роботодавці перевіряють, наскільки досвід, навички та освіта професіонала відповідають вимогам, вказаним у оголошенні про вакансію.

 2. Досвід роботи та досягнення. Роботодавці оцінюють попередній досвід роботи, включаючи тривалість, рівень відповідності та досягнення на попередніх робочих місцях.

 3. Навички і кваліфікації. Роботодавці шукають в резюме ключові навички, які відповідають вимогам вакансії.

 4. Освіта та сертифікати. Цей пункт вважається досить важливим. 

 5. Роботодавці оцінюють кар'єрні цілі та мотивацію для подання заявки на конкретну вакансію.

 6. Роботодавці можуть оцінювати здатність аналізувати і організовувати інформацію у резюме професіонала.

 7. Роботодавці шукають резюме, які легко читаються, лаконічні та добре організовані. 

Важливо часто оновлювати своє резюме, щоб воно було максимально актуальне. 

Чому взагалі важлива якість резюме?

Резюме є важливою частиною пошуку роботи. Його якість або прискорить швидкість отримання роботи, або навпаки ускладнить цей процес. 

Чому резюме взагалі важливе: 

 1. Перше враження. Резюме — це перше, що бачить роботодавець про професіонала. Якщо резюме професійно оформлене та підкреслює навички та досвід, воно створить позитивне перше враження, що збільшить шанси на запрошення на співбесіду.

 2. Відповідність вимогам. Резюме показує, наскільки професіонал взагалі розуміє потреби сфери та ринку праці загалом. 

 3. Якщо резюме виглядає професійно, воно притягує й більш відповідальних роботодавців. 

 4. Лаконічне резюме, яке легко читати, може полегшити роботодавцю прийняття рішення про обрану кандидатуру.

Таким чином, якість резюме може вплинути на можливості працевлаштування, тому важливо приділяти увагу саме його створення та оновлення. 

В чому різниця між резюме та портфоліо? 

Резюме і портфоліо — це два різних інструменти, які використовуються при пошуку роботи, але вони мають різні цілі та структуру.

Резюме є універсальним інструментом, а ось портфоліо є винятком (потрібне тільки для деяких професій та сфер діяльності). 

 Ось основні відмінності між резюме та портфоліо:

 1. Резюме. Структура: резюме зазвичай має стандартну структуру з переліком основних даних, як контактна інформація, досвід роботи, освіта, навички та інші важливі аспекти. Ціль: основна мета резюме — це швидко описати кваліфікацію та досвід роботи потенційному роботодавцю і залучити їхню увагу.

 2. Портфоліо. Структура: портфоліо — це колекція роботи, проєктів, досягнень, публікацій або інших матеріалів, які відображають експертність та професійні здібності. Воно може бути в формі сайту, файлу PDF, презентації тощо. Ціль: основна мета портфоліо — це показати роботу та досягнення у візуальній або текстовій формі, щоб продемонструвати потенціал та компетентність у конкретній області діяльності.

Хоча резюме і портфоліо можуть містити деяку спільну інформацію, як досвід роботи та освіта, вони мають різні функції та використовуються для досягнення різних цілей в процесі пошуку роботи.

У всьому іншому кожне резюме може допомогли знайти роботу, навіть якщо воно недостатньо актуальне.