З'явився текст закону Зеленського про олігархів: хто потрапить до Реєстру

Президент Володимир Зеленський пропонує Верховній Раді визначити олігархами осіб, які одночасно відповідають чотирьом критеріям: є учасниками політичного життя, мають значний вплив на ЗМІ, володіють монополією на національному ринку і активами, що перевищують мільйон прожиткових мінімумів.

Про це йдеться в законопроєкті №5599 від 2 червня, текст якого оприлюднений у четвер, пише видання INKORR.com

Під участю в політичному житті розуміється зайняття посади президента, члена парламенту або уряду, керівника центрального органу виконавчої влади, Генерального прокурора, голови Служби безпеки України, Національного банку, керівника створеного главою держави допоміжного органу.

Також до учасників політичного життя належать особи, пов'язані з вищезгаданими, керівництво політичних партій і ті, хто фінансують їх діяльність, політичну агітацію або проведення мітингів і демонстрацій з політичними вимогами.

Значний вплив на ЗМІ означає, що особа є його бенефіціаром або контролером.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  В Україні створять Президентський університет

Якщо після прийняття цього закону до введення його в дію власник втратить такий статус, оскільки передасть ЗМІ іншому, пов'язаному з собою особі, він все одно буде мати значний вплив.

Пункту про вплив на ЗМІ колишній власник не буде відповідати тільки якщо передасть його особі з бездоганною діловою репутацією, яка не підпадає під визначення олігарха ні за одним критерієм.

Володіння монополією на держринку означає, що особа є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання природних монополій або займає домінуюче становище на загальнодержавному товарному ринку, і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище.

Вартість активів особи для відповідності визначенню олігарха повинна перевищувати один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

На цей час ця сума становить 2,27 млрд гривень.

При цьому в розрахунок беруться не тільки власні активи, а й активи осіб та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких він є, крім активів в ЗМІ.

Визнавати осіб олігархами на підставі відповідності цим критеріям буде Рада національної безпеки і оборони.

Рішення буде прийматися на підставі подання члена РНБО, Кабінету Міністрів, НБУ, СБУ або Антимонопольного комітету.

Воно стане підставою для включення в Реєстр олігархів (осіб, що мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті).

Тим, хто буде включений до Реєстру олігархів, буде заборонено робити внески на підтримку партій і бути покупцем в процесі приватизації.

Включені до реєстру будуть зобов'язані подавати електронні декларації, а контактуючі з ними публічні службовці - декларацію про контакти.

Бути виключеним з Реєстру можна буде при встановленні факту втрати не менше двох з чотирьох ознак олігарха.

Закон буде введено в дію після закінчення шести місяців з дня набрання ним чинності.

Через 10 років з дня введення в дію він втратить силу.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

228