Ахметов Ринат

Дата народження: 21.09.1966

Ринат Леонідович Ахметов - український бізнесмен, мільярдер, банкір, економіст і політик татарського походження, народний депутат України від Партії регіонів (2006-2007, 2007-2012), найбагатша людина України, президент ФК "Шахтар".

Місце народження. Освіта. Ринат Ахметов народився в Донецьку в родині шахтаря з Татарстану. У 2001 році закінчив Донецький національний університет за спеціальністю "маркетинг" (кваліфікація - "економіст").

Початок великого шляху. Біографія мільярдера не обійшлась без білих плям. Наприклад, як і більшість українських багачів, він не повністю пояснив, коли і як заробив стартовий капітал та перший мільйон. У своїх інтерв'ю Ахметов каже, що зміг збагатнути, підйшовши до багатьох підприємницьких ризиків у перші роки після розпаду СРСР. У 1995 році стояв у початку створення Донгорбанку.

Всі пов'язані матеріали

  • Держпідприємство обійшло компанії Ахметова в рейтингу доходів видобувної промисловості
  • У Ахметова з'явився новий актив - глиняний кар'єр в Іспанії
  • Компанія Ахметова за 450 млн євро зробить свою ВЕС найбільшою в Східній Європі

Для публіки також залишається загадкою, чи тільки дружба і законний бізнес пов'язували Ахметова з Ахатемом Брагіним (відомим також як Алек Грек). Це був впливовий донецький підприємець (зокрема, його знали як президента ФК "Шахтар") і, за даними правоохоронних органів, - впливовий злочинний авторитет. Помер в жовтні 1995 року на донецькому стадіоні "Шахтар" в результаті спланованої вибуху.

Активи і рейтинги. Його вважають найбагатшою людиною України. Він отримує свій дохід від понад 90 підприємств, які безпосередньо або опосередковано контролюються найбільшою в Україні управляючою компанією Систем Капітал Менеджмент (СКМ). Серед них - металургійний комбінат Азовсталь, Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, Харцизький трубний завод, Перший український міжнародний банк (ПУМБ), Страхова компанія АСКА, видавничий холдинг, управління активами якого передано ЗАТ Сьогодні Мультімедіа, ТРК Україна, ТОВ Астеліт (мобільний оператор life:)), ФК "Шахтар" (Донецьк), мережа АЗС Гефест. Кількість співробітників підприємств СКМ - понад 160 тис. осіб.

Власник 90% акцій СКМ не втрачає лідируючих позицій у зарубіжних і вітчизняних топ-списках найбагатших людей. Дані про розмір статків Ахметова різняться, однак лідерство серед співвітчизників є досить стабільним. Серед досягнень Ахметова в рейтингах була 11-а позиція серед центрально- і східноєвропейців за версією польського журналу Wprost (зі статком у 7,2 млрд. доларів США) і перше місце в списку найбагатших українців, складеному журналом Кореспондент. У 2006 році його стан українські експерти оцінили у 11,8 млрд. доларів США, через рік - близько 15 млрд. доларів США. Це було більше ніж втричі більше за друге місце, яке посів Віктор Пінчук, власник групи компаній Інтерпайп і зятекс-президента Леоніда Кучми.

А от у червні 2008-го експерти Кореспондента оцінили активи донецького бізнесмена вже в 31,1 млрд. доларів США та назвали його найбагатшим в Європі та СНД. Сума виявилася вдвічі більше, ніж рік тому і на 1,5 млрд. доларів США більше вартості активів найбагатшого росіянина Олега Дерипаски. У квітні 2008 року журнал Forbes, оцінивши активи Дерипаски в 28,6 млрд. доларів США, оцінив багатство найбагатшого українця "лише" в 7,3 млрд. доларів США, поставивши його на 127 місце в світовому рейтингу мільярдерів. Навесні 2012-го Forbes оцінив стан Ахметова в 16 млрд. доларів США, в березні 2013 р. він скоротився до 15,4 млрд. доларів США, а в 2014-му до 11,2 млрд. доларів США.

У листопаді 2006-го аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers завершила аудит консолідованої фінансової звітності ЗАТ СКМ на 2005 рік. Згідно звіту, активи підприємств групи на кінець 2005 року становили 7,235 млрд. доларів США. Чистий прибуток СКМ (без урахування фінансових результатів підприємств групи) за 2006 рік становив 1,232 млрд. грн.

За підсумками 2007 року чистий прибуток ЗАТ СКМ становив понад 19 млрд. грн. Такий ріст фінансових показників, як зазначається в прес-релізі, став результатом значного зростання ринкової вартості акцій підприємств Групи СКМ після їх включення до складу групи.

У 2005 році СКМ ухвалила рішення про створення благодійного фонду "Розвиток України", його президентом став сам голова СКМ. З 2007 року фонд став персональним благодійним проектом Ахметова, на фінансування проектів і програм "Розвиток України" на 5 років підприємець виділив 150 млн. доларів США.

У травні 2014 року заявив про незаконність існування Донецької Народної Республіки і оголосив про страйк на своїх підприємствах. Повідомив про створення добровільних народних дружин, які разом з міліцією будуть контролювати порядок на вулицях Донецька.

Участь в політиці. Під час през