Олег Сенцов

Біографія Олега Сенцова

Дата рождения: 13.07.1976

Место рождения. Образование. Олег Сенцов народився у Сімферополі. В 1998 році він закінчив Київський національний економічний університет. Також він відвідував кінематографічні курси у Москві.

Кар'єра. У 2008 році Сенцов став співзасновником компанії "Край Кінема". Тоді ж вийшов його короткометражний навчальний фільм "Хорошо ловится рыбка-бананка". У 2009 році він зняв ще один навчальний короткометраж "Рог быка".

У 2012 році він зробив свій перший повнометражний фільм "Гамер", який дебютував на міжнародному фестивалі в Роттердамі. Бюджет фільму про фанатичних гравців комп'ютерних ігор склав $20 тисяч, і у ньому зіграли справжні геймери. Того ж року фільм отримав премію Гільдії кіноведів і кінокритиків на фестивалі в Ханти-Мансійську, брав участь у поза конкурсної програмі МКФ "Молодість" та Одеського МКФ.

У 2013 році Сенцов презентував свій новий проект - "Носорог". Дія фільму відбувається у бандитських 90-х роках, і вирісший в незаможній сім'ї хлопчик перетворюється на носорога. Проект виграв престижні конкурси (пітчинги) на кількох міжнародних кінофестивалях та здобув фінансову підтримку Госкіно. Проте робота над ним була призупинена через активну участь Сенцова у протестах.

У лютому 2022 року популярний стрімінговий сервіс Netflix придбав права на показ фільму "Носорог".

Євромайдан і політичне ув'язнення в Росії. З початку подій на Євромайдані Сенцов став його активним учасником, приєднавшись до Автомайдану. Під час анексії Криму він часто їздив до Сімферополя, де намагався організувати мітинги За єдину країну і допомагав українським військовим на півострові.

10 травня 2014 року російська ФСБ затримала в Сімферополі Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва і Олексія Чирнія за обвинуваченням у підготовці терактів біля пам'ятника Леніну, меморіала Вічного вогню та офісів кримських проросійських організацій.

Після цього Сенцова викрали з Криму російські спецслужби і доставили до слідчого ізолятора московської тюрми Лефортово. Адвокат режисера повідомляв, що до його підзахисного застосовували підтримувані під час допитів.

Все связанные материалы
  • Адвокат Маси Найем получил тяжелое ранение – СенцовНовости

Двоє підозрюваних - Афанасьєв і Чирній - визнали свою вину і дали хибні свідчення проти Сенцова і Кольченка. Адвокат Афанасьєва незадовго до винесення вироку Сенцову і Кольченку повідомив, що Афанасьєв виголосив їх під підтримкою.

25 серпня 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд РФ засудив Олега Сенцова до 20 років строгого режиму. Іншому фігуранту справи, Олександру Кольченку, дали десять років строгого режиму. Під час оголошення вироку Сенцов і Кольченко співали гімн України.

На захист режисера виступили Європейська кіноакадемія, НСКУ, російський КіноСоюз, Конфедерація союзів кінематографістів країн СНД і Балтії, громадські активісти, кілька провідних кінофестивалів і кінематографістів. Офіційний Київ неодноразово звертався до Росії з вимогою звільнити українців, затриманих за фабрикованою справою, проте безрезультатно.

У лютому 2016 року Олег Сенцов був доставлений до Якутії для відбуття покарання.

У вересні 2017 року його перевели до "ФКУ ІК-18 УФСІН Росії по ЯНАО" у селищі Харп (Ямало-Ненецький автономний округ).

У жовтні 2017 року його доставили до виправної колонії № 8 "Білий ведмідь" у місті Лабитнанги (Ямало-Ненецький автономний округ).

7 вересня 2019 року Олег Сенцов був повернений в рамках обміну між Україною і РФ.

Нагороди. 23 серпня 2014 року Сенцов був нагороджений орденом За мужність третього ступеня. 24 вересня 2015 року Сенцов і Кольченко були нагороджені орденом За мужність І ступеня.

25 жовтня 2018 року Олег Сенцов був удостоєний премії імені Сахарова. 12 грудня премію було вручено двоюрідній сестрі Сенцова Наталії Каплан.

Сім'я. В розлученні. Від першого шлюбу має двох дітей: дочка Аліна (2002 р.н.) і син Владислав (2004 р.н.), у якого діагностований аутизм. 5 лютого 2021 року Сенцов повідомив, що у нього народилася третя дитина - дочка Емма.

5 липня 2022 року він одружився на Вероніці Вельч, яка походить з Івано-Франківська. Вероніка є активісткою Євромайдану SOS.

12.07.2022 р.