Хто такий лікар онколог: усе про професію онколога

В Україні, як і в світі, бути лікарем онкологом досить почесно, але й складно. Разом з тим багато людей досі не знають, хто такий онколог. Така специфіка, хто такий лікар онколог, часто відлякує й студентів медичних ВУЗів, адже на таку працю погодяться не всі. 

Важливо розуміти, онколог хто це, тим хто стикався з таким спеціалістом. Від нього часто залежить одужання та навіть життя пацієнта. Важливо не тільки, хто це, але й які обов'язки у спеціаліста. 

Онколог це хто та що робить такий спеціаліст? 

Традиційно почнемо з того, що онколог — це лікар, який займається діагностикою, лікуванням та доглядом за хворими на рак (онкологічними захворюваннями). Онкологія  це медична наука, що вивчає ракові захворювання та їх лікування. У такого спеціаліста є кілька різновидів, але складна робота в будь-якому випадку. 

Онколог зазвичай має спеціалізацію в певних частинах онкології, як медична онкологія (лікування раку за допомогою хіміотерапії, імунотерапії тощо), радіаційна онкологія (лікування раку за допомогою радіаційної терапії) та хірургічна онкологія (хірургічне втручання для видалення пухлин). Така типізація напряму залежить від країни, де навчається та працює онколог. 

хто такий врач онколог

Робота онколога включає у себе діагностику захворювань, розробку плану лікування, назначення необхідних процедур та медикаментів, моніторинг хворого під час лікування та реабілітації після лікування. Тобто він супроводжує хворого від початку лікування. 

Що робить онколог?

Обов'язки онколога можуть залежати від країни та навіть лікарні, де він працює. Проте є загальні вимоги щодо того, що робить онколог:

 1. Діагностика захворювань. Онколог проводить комплексне обстеження пацієнтів з метою виявлення ракових захворювань. Це може включати фізичне обстеження, лабораторні та інструментальні дослідження, біопсію та інші методи діагностики.

 2. Планування лікування. На основі результатів діагностики онколог розробляє індивідуальний план лікування для кожного пацієнта. Це може включати хірургічне втручання, хіміотерапію, радіаційну терапію, імунотерапію та інші методи.

 3. Онколог назначає необхідні ліки, процедури та інші методи лікування для пацієнтів та здійснює контроль за їх ефективністю та безпекою.

 4. Онколог веде моніторинг за станом пацієнтів під час лікування.

 5. Підтримка пацієнтів та їх родин. Онколог надає підтримку та консультує пацієнтів та їх родини щодо лікування, управління побічними ефектами, планування подальшої дії та інші питання, пов'язані з онкологічними захворюваннями.

 6. Онколог може брати участь у консультаціях разом з іншими медичними фахівцями, щоб обговорити складні випадки та розробити оптимальний план лікування.

Робота в цій галузі вимагає великої відповідальності, професійної компетентності та співпраці з іншими медичними спеціалістами. Ця робота також пов'язана зі складними психо-емоційними переживаннями. 

Які онкологи працюють в Україні? 

хто такий онколог

В Україні, як і в багатьох інших країнах, спеціалізація онколога може бути різноманітною залежно від конкретного напряму досліджень, лікування та місця роботи. Ось деякі типи онкологів, які можуть працювати в Україні:

 1. Медичний онколог. Цей тип онколога спеціалізується на лікуванні раку за допомогою хіміотерапії, імунотерапії та інших медикаментозних методів.

 2. Радіаційний онколог. Цей фахівець займається лікуванням ракових захворювань за допомогою радіаційної терапії, яка використовує радіаційні промені для знищення ракових клітин.

 3. Хірургічний онколог. Цей тип онколога спеціалізується на хірургічному лікуванні ракових пухлин. Він виконує операції для видалення пухлин та лікування раку.

 4. Педіатричний онколог. Цей фахівець спеціалізується на діагностиці та лікуванні раку у дітей.

 5. Гематолог-онколог. Цей лікар спеціалізується на лікуванні ракових захворювань крові та системи кровотворення, як лейкемія, лімфома.

 6. Гінекологічний онколог. Цей фахівець спеціалізується на діагностиці та лікуванні раку жіночих органів.

 7. Мамолог-онколог. Цей спеціаліст займається діагностикою та лікуванням раку молочної залози.

Кожен з цих спеціалістів має свою спеціалізацію та відповідальності у лікуванні раку.