Від чого залежить розмір пенсії та як вважається пенсійний стаж

Від чого залежить розмір пенсії та як вважається пенсійний стаж

Кожен працюючий громадянин України має повне право на пенсію. Мало кому відомо, але в Україні вона не є накопичувальною (тільки запроваджувати таку систему і добровільно), при цьому пенсію можна отримувати, але виходячи зі стажу. 

На перший погляд, як вважається пенсійний стаж, питання видається досить складним. Насправді ця система досить проста і визначити, як вважається пенсія по старості, може буквально кожен. 

Що ще цікаво, в Україні досить часто відбуваються пенсійні реформи, тому змінюється порядок, як вважається стаж для пенсії. Станом на 2024 рік система поки працює така ж, як і в минулих роках, навіть до війни. 

Пенсія в Україні: як її нараховують? 

Перш ніж розбиратися, від чого залежить розмір пенсії в Україні, потрібно трохи розібратися у самій системі. Адже знати, від чого залежить розмір пенсії і як його збільшити, значить убезпечити себе наперед. 

Отже, від чого залежить сума пенсії: в Україні нарахування пенсії здійснюється на основі страхової системи, яка включає сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Процес нарахування пенсії складається з кількох ключових етапів:

 1. Визначення права на пенсію. Пенсійне забезпечення в Україні регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Основними видами пенсій є пенсія за віком, пенсія за інвалідністю та пенсія з нагоди втрати годувальника.
 2. Вимоги щодо отримання пенсії за віком.

Потрібно кілька слів сказати про отримання пенсії щодо повернення. І тут є кілька умов:

 1. Досягнення пенсійного віку. З 2021 року пенсійний вік для чоловіків та жінок становить 60 років, але може змінюватись в залежності від року народження.
 2. Страховий стаж. Мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію становить 15 років. Однак для отримання повної пенсії потрібний більший стаж. У 2024 році необхідно мати не менше 31 року страхового стажу, і цей показник збільшуватиметься на 1 рік щорічно до досягнення 35 років стажу у 2028 році.

Після цього можна говорити про розрахунок пенсії. 

Розрахунок пенсії

Розмір пенсії визначається на основі страхового стажу та середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески. Формула розрахунку пенсії така:

Пенсія = СЗП×КЗ×\СК

Формула здається досить складною лише на перший погляд. СЗП у формулі – це середня заробітна плата. Йдеться про оплату за три останні роки перед виходом на пенсію або за будь-які 5 років поспіль до 1 липня 2000 року.

Далі, КЗ – це коефіцієнт заробітної плати. Його порахувати також нескладно. Це співвідношення середньої заробітної плати особи до середньої заробітної плати країною за відповідні періоди.

Останнім показником у формулі є СК. Це коефіцієнт страхового стажу. Він обчислюється як 1% за кожний повний рік страхового стажу. Наприклад, за 35 років стажу коефіцієнт становитиме 0.35.

як рахується пенсійний стаж

Ось за такою простою формулою вдасться точно розрахувати свою пенсію. 

Як отримати пенсію в Україні? 

Припустимо, умов отримання пенсії дотримано і навіть проведено розрахунки такої пенсії, відкритим залишається питання, що робити далі. 

Для отримання пенсії необхідно подати заяву до органів Пенсійного фонду України. Заяву можна подати особисто через представника або онлайн через портал електронних послуг Пенсійного фонду. 

Така заява є формальністю, а важливішою є документація, яка подається разом із заявою. 

Що потрібно подати разом із заявою: 

 1. Паспорт чи інший документ, що засвідчує особу.

 2. Ідентифікаційний код (ІПН).

 3. Документи, що підтверджують страховий стаж.

 4. Документи, що підтверджують заробітну плату.

Найбільш значущими у такому контексті є саме документи, що підтверджують стаж роботи. 

Як призначається та виплачується пенсія? 

Після подання заяви та всіх необхідних документів Пенсійний фонд розглядає їх та приймає рішення про призначення пенсії. Якщо рішення є позитивним, пенсія виплачується щомісяця на банківський рахунок пенсіонера або через поштові відділення.

Співробітники Пенсійного Фонду можуть мати питання. Іноді потрібно принести більше документів чи підтвердити свій стаж. Така практика також досить поширена. 

Що таке індексація пенсій в Україні? 

Пенсії підлягають щорічній індексації залежно від рівня інфляції та зростання середньої заробітної плати у країні. Це дозволяє підтримувати купівельну спроможність пенсіонерів. Тобто, пенсія умовно щороку зростає навіть без офіційного підвищення. 

Трохи про пенсійний стаж 

Пенсійний стаж в Україні визначається на основі законодавства та включає періоди роботи, протягом яких сплачувались страхові внески до Пенсійного фонду. 

як рахувати пенсію по старості

За своєю суттю людина отримує стаж за безперервну роботу на тому чи іншому місці. Цей стаж у майбутньому суттєво впливає на розмір пенсії. 

Є таке поняття як страховий стаж, а це період, протягом якого громадянин працював та за нього сплачувались страхові внески до Пенсійного фонду. Про що йде мова: 

 1. Періоди офіційного працевлаштування, підтверджені записами у трудовій книжці.

 2. Періоди підприємницької діяльності, якщо сплачувалися внески до Пенсійного фонду.

 3. Періоди військової служби.

 4. Періоди отримання допомоги з безробіття.

 5. Періоди догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 6. Періоди отримання пенсії з інвалідності або соціальної пенсії, якщо особа не працювала у цей період.

Тобто стаж вважається із цих періодів. 

Для призначення пенсії за віком потрібний мінімальний страховий стаж. З 2024 року потрібний 31 рік стажу, і цей показник щорічно збільшується на 1 рік до досягнення 35 років у 2028 році. Мінімальний страховий стаж призначення пенсії становить 15 років. До того для появи пенсії цей стаж потрібно підтвердити, інакше пенсія буде значно нижчою, ніж очікується.

Читайте також: