Хто такий мерчендайзер: все про професію мерчендайзера

Останнім часом дедалі частіше з'являється запитів на нові та давно забуті професії: наприклад, хто такий мерчендайзер. Важливо не тільки, хто це, а й що робить цей професіонал. До того ж професія має багато перспектив. 

Важливе питання, хто такий мерчендайзер і чим він займається, і як багато йому доведеться вчитися. Спеціальність нехай і не дуже складна, але вимагає постійного навчання. 

Мерчендайзер це хто і чим займається?

Мерчендайзер — це фахівець, який відповідає за представлення товарів у магазинах або на інших точках продажу з метою максимізації продажів і привернення уваги покупців. Загалом, він займається організацією та "візуалізацією" товарів на полицях, створенням вітрин і демонстраційних зон, а також аналізом ринку та конкурентів. Усе це треба для просування товарів. 

Загалом, ця професія також орієнтується на психологію покупців. Адже від того, як буде презентовано товар, залежить і кількість продажів. 

хто такий мерчендайзер

Професія мерчендайзера виникла внаслідок розвитку роздрібної торгівлі та збільшення конкуренції на ринку. Спочатку мерчендайзери були пов'язані здебільшого з великими роздрібними мережами, але з плином часу їхня роль почала значно розширюватися, охоплюючи різні сегменти ринку, включно з модою, продуктами харчування, побутовою технікою та іншими товарами.

Розвиток цієї професії сильно прискорився в останні десятиліття з розвитком технологій. Сьогодні мерчендайзери відіграють ключову роль у створенні унікальних товарів.

Мерчендайзер хто це?

Мерчандайзер виконує низку завдань, пов'язаних з організацією представлення товарів на полицях магазинів або інших точках продажу. 

Його основні обов'язки:

 1. Розробка плану. Йдеться про створення планів і стратегій щодо представлення товарів у магазині з метою привернення уваги покупців і збільшення продажів.

 2. Розстановка товарів. Такий професіонал також займається визначенням оптимального розміщення товарів на полицях, враховуючи їхню популярність, сезонність, конкуренцію та інші фактори, щоб забезпечити зручність для покупця (і так стимулювати покупки).

 3. Створення вітрин і демонстраційних зон. Йдеться про оформлення вітрин і спеціальних зон у магазині з використанням товарів і декоративних елементів для привернення уваги покупців (для створення "атмосфери" продажів).

 4. Перевірка наявності товарів. На такого працівника лягає і відстеження залишків товарів на складі та їхнє замовлення відповідно до потреб магазину, щоб уникнути дефіциту чи надлишку певного товару. 

 5. Мерчандайзер також робить оцінку результатів своїх дій за допомогою аналізу продажів, оцінки популярності товарів та відгуків покупців. Усе це треба для визначення ефективності проведених заходів і для змін стратегій у майбутньому.

 6. На нього також покладається взаємодія з постачальниками. 

Іноді мерчандайзер повинен займатися навчанням новачків. Йдеться про проведення тренінгів і навчань співробітників магазину (за правилами мерчандайзингу та продажу). Таким простим способом досить легко забезпечити правильне виконання завдань і досягнення цілей, підвищення показників продажів.

Що повинен вміти мерчендайзер?

Мерчандайзер повинен володіти низкою навичок, щоб успішно виконувати свої обов'язки. За бажанням таку роботу освоїти будь-яка людина, але деякі якості все ж спростять навчання і роботу в майбутньому. 

Основні навички, які допоможуть стати мерчандайзером:

 1. Мерчандайзер повинен мати розуміння основних принципів продажів і роздрібної торгівлі, а також знання трендів і особливостей ринку, на якому він працює.

 2. Він повинен мати здатність візуально оцінювати простір і створювати привабливі вітрини та демонстраційні зони з використанням товарів і декоративних елементів.

 3. Мерчандайзер повинен вміти ефективно планувати й організовувати свою роботу, включно з розміщенням товарів на полицях, оформленням вітрин і виконанням інших завдань у строк.

 4. Він повинен уміти ефективно спілкуватися з керівництвом, співробітниками магазину, постачальниками, щоб домовитися про реалізацію заходів з мерчандайзингу і досягти поставлених цілей.

 5. Мерчандайзер повинен вміти аналізувати дані про продажі, оцінювати ефективність заходів і робити висновки для оптимізації стратегій мерчандайзингу.

Загалом такому працівнику необхідно постійно проявляти зібраність і креативність мислення. Це головні критерії, які допоможуть швидко досягти успіху в обраній професії. 

Переваги роботи мерчендайзером

Щоб узагалі звернути увагу на таку професію, крім зарплати, варто виділити в ній і деякі переваги. 

хто такий мерчендайзер і чим він займається

Для прикладу, основні переваги роботи мерчандайзером:

 1. Мерчандайзери мають можливість проявити свою креативність при створенні візуальних концепцій для представлення товарів, вітрин і демонстраційних зон, що робить роботу цікавою та різноманітною. Вона досить часто змінюється, а отже, занудьгувати точно не вдасться. 

 2. Успішна робота мерчандайзера може призвести до збільшення обсягів продажів і збільшення прибутку компанії, що може істотно вплинути і на зарплату працівника. 

 3. Робота мерчандайзером дає змогу розвивати широкий спектр навичок, включно з візуальним мисленням, аналітичними здібностями, управлінням проєктами, комунікацією та технічними навичками. Такі якості можуть стати в пригоді в майбутньому і на інших позиціях. 

 4. Гнучкий графік. Залежно від компанії та типу роботи мерчандайзера, може бути надано гнучкий графік роботи, що дає змогу більш вільно планувати свій час. Таку роботу також можна вибрати, як часткову зайнятість. 

 5. Можливості кар'єрного зростання.

Ці переваги роблять роботу мерчандайзером привабливою для тих, хто прагне професійного розвитку у сфері роздрібної торгівлі та візуального маркетингу. Також це може стати першою серйозною роботою з можливістю рости і розвиватися.