Кабмін хоче позбавити Зеленського права призначати директора НАБУ

Автором проєкту є міністр юстиції України Денис Малюська.

В Україні триває боротьба навколо ситуації з національним антикорупційним бюро (НАБУ).

Кабінет міністрів України вніс до парламенту законопроєкт №4437 «Про внесення змін до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», пише видання INKORR.com

Автором є міністр юстиції України Денис Малюська та його команда, які пишуть, що проєкт спрямований на усунення суперечностей між Конституцією України та Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України», а також на забезпечення гарантій незалежності Національного бюро та стабільності його функціонування.

Обставини

У пояснювальній записці нагадується, що 28 серпня 2020 року Конституційний Суд України (КСУ) рішенням № 9-р визнав неконституційним Указ Президента України № 218/2015 «Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України».

Далі автори пишуть, що у наведеному рішенні КСУ відзначив необхідність врахування потреби в дотриманні балансу суспільно значущих інтересів, зокрема прав учасників правовідносин та належного функціонування НАБУ.

Рішенням від 16 вересня 2020 року № 11-р/2020 КСУ визнав окремі положення Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» такими, що не відповідають Основному Закону України, та зобов’язав Верховну Раду невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  З Кабміну виженуть кількох міністрів, – Качура

Зокрема, неконституційними визнано положення Закону, якими Президент України наділявся повноваженнями, що не передбачені Основним Законом, зокрема в частині створення НАБУ та призначення на посаду Директора тощо.

Неконституційні положення Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» втратять чинність через три місяці з дня ухвалення КСУ зазначеного Рішення, тобто з 17 грудня 2020 року.

Що пропонують чиновники?

Проєктом закону пропонується внести зміни до статей 1 і 6 Закону України «Національне антикорупційне бюро України», якими:

1) визначити, що НАБУ утворюється і здійснює свою діяльність відповідно до вимог Закону;

2) встановити повноваження Верховної Ради України приймати рішення про звільнення Директора Національного бюро;

3) визначається, що особа, призначена на посаду Директора Національного бюро, продовжує виконувати свої повноваження до моменту призначення Директора НАБУ в порядку, визначеному Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України», але не пізніше спливу строку його повноважень.

Таким чином із закону вилучаються норми, які дозволяють президенту призначити директора НАБУ.

Експерти не мають згоди, чи це свідоме намагання позбавити впливу президента, чи намагання врятувати голову НАБУ Артема Ситника, якого вважають ставлеником заходу і з яким активно воюють різні групи впливу.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Facebook, Instagram, Telegram. Будь з нами!

Коментувати: