15 річниця Скнилівської трагедії - винищувач впав на глядачів

27 липня 2002 року - під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом в результаті падіння винищувача "Су-27УБ" в натовп глядачів загинуло 78 осіб і постраждали близько 543 осіб. 

За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят.

Того суботнього дня у Львові відбувалося святкування 60-річчя 14-го авіаційного корпусу ВПС України на Скнилівському аеродромі (нині - Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького). Подивитися на шоу прийшло понад 10 000 чоловік.

Команду військових пілотів на цих заходах представляла пілотажна група "Українські Соколи", створена в 1995 році, яка спеціалізувалася на виконанні фігур вищого пілотажу на бойових літаках.

Пілотами винищувача  "Су-27" виступали полковник Володимир Топонар і другий пілот полковник Юрій Єгоров. 27 липня 2002 у 12.52 під час виконання фігури "коса петля з поворотом" літак опустився до критично низької висоти і, зачепивши стабілізатором дерево, вдарився об бетонне покриття, після чого врізався в два літака, які стояли на аеродромі, і, обертаючись навколо осі впав в натовп глядачів.

Екіпаж катапультувався за півтори секунди до першого удару об землю, а серед глядачів виявилося 77 загиблих (з них 28 дітей) і більше 500 поранених, 10 з яких залишилися інвалідами.

"Дим був, пожежа, дуже неприємний запах був. Тіла були розкидані. Були травмовані люди. Всіх, хто вцілів, відразу почали евакуювати", - згадує очевидець подій Любомир Козак в ефірі 5 каналу.

Як показало подальше розслідування, незадовго до авіашоу підготовлений до нього "МіГ-29УБ" був замінений на "Су-27УБ", заправлений на три тонни великою кількістю пального, в результаті чого Володимир Топонар неправильно оцінив вагу літака і допустив його небезпечне зближення із землею, недостатнє для набору висоти в критичний момент. З іншого боку, були порушені правила проведення подібних заходів, які забороняли польоти над територією, де знаходилися глядачі.

За версією Топонаря, причиною аварії став несподіваний недобір потужності лівим двигуном літака, в результаті чого він не вийшов з піке і нахилився на один бік.

До відповідальності за Скнилівської трагедії було залучено 10 осіб, в тому числі Володимир Топонар отримав 14 років в'язниці і штраф 1 млн 300 тис. доларів, Юрій Єгоров - 8 років і штраф 450 тис. доларів, командувач 14-го авіаційного корпусу генерал-майор Анатолій Третьяков - 6 років і 130 000 доларів, керівник польотів на землі підполковник Юрій Яцюк - 5 років і 130 тис. доларів, начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу Анатолій Лукіних - 4 роки і 35 тис. доларів. При цьому жоден із засуджених свою провину не визнав.

7 листопада 2007 року Президент Віктор Ющенко помилував Анатолія Третьякова і скоротив термін ув'язнення Юрію Єгорову з 8 до 3 років, а 11 червня 2008 Військовий апеляційний суд виправдав ще чотирьох генералів, яких звинувачують у справі трагедії в Скнилові, а також істотно зменшив суми штрафів засудженим.

На згадку про загиблих на території Скнилівського аеропорту звели каплицю, а на місці падіння літака - пам'ятник. Щорічно львів'яни приходять сюди з квітами, священики проводять поминальний молебень.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

67