440 років Острозькій Біблії: що відомо про восьму друковану книгу в Україні

12 серпня 1581 року видали Острозьку Біблію – перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою. Суспільне пропонує кілька цікавих фактів про неї, які розповів мистецтвознавець Микола Бендюк.

Князь Острозький задумав Острозьку Біблію як книгу для всіх слов’янських народів. І запросив для перекладу Святого Письма кращих фахівців з латинської, грецької мов та івриту. Вони мали усунути всі зміни, додані в неї упорядниками за попередні 1,5 тисячі років, пише INKORR.com

У німецького гравера замовили 100 ілюстрацій до книги. Але протестантське оточення князя виступило проти малюнків у Святому Письмі. Тож єдині ілюстрації в Острозькій Біблії – це Тріумфальна арка і козак-херувим, який зображений на більшості сторінках.

Острозька Біблія стала виданням, яке фактично повторили всі пізніші передруки Святого Письма.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  У горах Шотландії знайшли двометровий герб України, якому понад 70 років

Острозька Біблія має 1256 сторінок, її тираж в межах 1,5 - 2,5 тисячі примірників. Ця кількість була унікальною на той час. Тодішні видання мали не більше, аніж 1-1,5 тисячі примірників.

Острозька Біблія фактично зумовила появу Острозької академії. Навчальний заклад князь вирішив створити для того, щоб запрошені до Острога перекладачі Біблії залишилися в місті.

До наших днів дійшло 350 примірників. І це досить багато, у порівнянні з іншими "ровесниками" Острозької Біблії. А все через те, що цю книгу берегли через її унікальність.

страхова вартість книги, за словами завідувачки Музею книги та друкарства Острозького історико-культурного заповідника Світлани Позіховської, становить 2,5 млн грн

Примірники Острозької Біблії є в усіх християнських країнах світу. Найбільше – в Росії. В Україні є приблизно 50 таких книг.

У Рівненській області є 5 цілих примірників Острозької Біблії. Три з них знаходяться в Острозі, 2 – у приватних збірках. А в Рівному є лише 200 сторінок із 1300.

Хочеш першим дізнаватись новини? Підписуйся на наш Telegram. Будь з нами!

154