Фіцо Роберт

Дата народження: 15.09.1964

Роберт Фіцо - словацький політик і прем'єр-міністр Словаччини.

Місце народження. Освіта. Народився 15 вересня 1964 року в Топочанах. Виріс і жив до шести років зі своєю сім'єю в селі Хрушовани, після вони переїхали в недалеке місто Топочани. Після закінчення початкової школи він поступив в місцеву гімназію Топочани, закінчивши її влітку 1982 року.

У 1982-1986 роках навчався на юридичному факультеті Університету імені Коменського в Братиславі, потім проходив підготовку за програмою Ph.D. (аналог - кандидат наук) з кримінального права в Інституті держави і права Словацької Академії наук (1988-1992). Отримав ступінь Ph.D., захистив дисертаційну роботу на тему смертної кари в Чехословаччині.

Всі пов'язані матеріали:

  • Вибори президента в Словаччині. Лідирує його союзник Фіцо, який хотів продавати зброю ЗСУ: опитування
  • Фіцо заявив, що ветирує членство України в НАТО. Назвав це початком Третього світового
  • Фіцо вважає Україну "неготовою" до вступу в ЄС, але блокувати переговори не буде

Кар'єра. З 1986 по 1987 рік після закінчення університету проходив обов'язкову військову службу як помічник військового слідчого, розташованого у (нині чеському) місті Яновице. Пізніше працював в Інституті держави і права Словацької академії наук, а також в Міністерстві юстиції до 1992 року.

Політична кар'єра. Фіцо приєднався до Комуністичної партії Чехословаччини в 1987 році, подав заявку в 1984 році. Після "Шовкової революції" 1989 року і краху комуністичного режиму в Чехословаччині Фіцо приєднався до партії демократичних лівих (SDĽ), наступниці Комуністичної партії Словаччини.

У 1992 році він був обраний депутатом парламенту. З 1994 по 2000 рік Фіцо представляв Словаччину як юрист-консульт у Європейському суді з прав людини, але програв усі 14 справ, які він розглядав. У 1998 році його обрали заступником голови партії. Пізніше того ж року Фіцо балотувався на пост генерального прокурора, але його партія підтримала іншого кандидата, заявивши, що Фіцо був занадто молодий.

На виборах 1998 року Фіцо отримав найбільшу кількість привілейованих голосів серед своїх партійних колег. У наступному році, коли підтримка SDĽ впала нижче порогу, необхідного для входу в парламент, він покинув партію, заявивши, що розчарований тим, як працює уряд. Фіцо виступав як незалежний депутат до виборів 2002 року.

Після перемоги його лівоцентристської партії "Смерть", заснованої ним в 1999 році, на парламентських виборах 17 червня 2006 року сформував урядову коаліцію, змінивши на посту прем'єр-міністра Микулаша Дзуринду.

7 липня 2010 року подав у відставку після парламентських виборів 12 червня 2010 року. Раніше президент Словаччини Іван Гашпарович доручив Фіцо спробувати сформувати свою другу уряд, проте йому це не вдалося. На наступний день новий уряд очолила Івета Радічова.

4 квітня 2012 року, незабаром після перемоги його партії "Курс - соціальна демократія" на дострокових парламентських виборах (партія отримала 83 місця в парламенті з 150), Фіцо було доручено сформувати новий уряд країни. Це перше однопартійне уряд у країні з моменту отримання незалежності.

18 грудня 2013 року Фіцо офіційно оголосив про свою кандидатуру на майбутні президентські вибори в 2014 році. Однак Фіцо був переможений незалежним кандидатом Андреєм Киском з великим відривом (приблизно 59% - 41%) у другому турі голосування 29 березня 2014 року.

У березні 2018 року пішов у відставку у зв'язку з вбивством журналіста Яна Куцака і його нареченої. Журналіст займався розслідуванням про податкові махінації і зв'язки зі словацьким політичним естеблішментом італійської злочинної групи Ндрангета. На знак протесту проти вбивства журналіста на вулиці словацьких міст вийшли тисячі людей.

На парламентських виборах 2023 року партія Фіцо "Курс - соціальна демократія" набрала найбільшу кількість голосів і отримала 42 місця. Фіцо пообіцяв повністю припинити відправку військової допомоги Україні у російсько-українській війні і розпочати мирні переговори.

25 жовтня 2023 року президентка Словаччини Зузана Чапутова призначила Роберта Фіцо новим прем'єр-міністром країни.

Сім'я. Зі своєю дружиною Світланою, яка є юристом і викладачем університету (професор), він познайомився під час навчання в Братиславі. Вони одружились у 1988 році. У них є один син Михайло. Фіцо вільно розмовляє на словацькій, чеській, англійській і російській мовах.

25.10.2023 р.