У скільки виходять на пенсію жінки та чоловіки в Україні

В Україні досить часто змінюються умови про пенсійний вік. Водночас у жінок і чоловіків різний вік, що має свої причини та особливості. 

Окремим завжди залишиться питання, у скільки військові йдуть на пенсію або у скільки виходять на пенсію жінки. Усі ці нюанси потребують додаткового розгляду. Адже не тільки вік має ключове значення. 

У скільки йдуть на пенсію?

Дуже часто в Україні змінювався пенсійний вік. То вносилися зміни, то відбувалися нові ситуації. Загалом, за минулі роки, в Україні пенсійний вік поступово збільшується відповідно до реформ пенсійної системи. Тобто не було закону, коли на загальних підставах цей вік ставав нижчим. 

у скільки військові йдуть не пенсію

Яка тенденція склалася за останні роки:

 1. 2011 рік. Пенсійний вік для чоловіків і жінок був встановлений на позначці 60 років з набором стажу в 25 років. Це була остання пенсійна реформа до 2019 року.

 2. 2019 рік. Відповідно до реформи, ухваленої 2017 року, пенсійний вік почав збільшуватися поступово для чоловіків і жінок. Починаючи з 1 січня 2019 року, пенсійний вік для чоловіків збільшується на 3 місяці щороку, а для жінок - на 4 місяці щороку. Таким чином, планується, що до 2028 року пенсійний вік для чоловіків і жінок досягне 65 років.

 3. 2020 рік. Уже 2020 року пенсійний вік також збільшився для чоловіків на 6 місяців (до 61,5 років) і для жінок на 8 місяців (до 60,5 років).

 4. 2021 рік. З 1 січня 2021 року пенсійний вік збільшився для чоловіків на 9 місяців (до 62 років) і для жінок на 12 місяців (до 61 року).

 5. 2022 рік. З 1 січня 2022 року пенсійний вік продовжує збільшуватися для чоловіків на 9 місяців (до 62,75 років) і для жінок на 12 місяців (до 62 року).

Утім, важливо розглянути не лише загальні підстави. Адже важливим ще є і стаж. Наприклад, якщо стажу є 21 рік, то на пенсію можна буде вийти і в 63 роки. Якщо стаж від 15 до 20 років, то пенсію вдасться отримати після 65 років. Для тих, у кого стажу ще менше, тобто менше 15 років, то і пенсія як така виплачуватися не буде. Будуть після 65 років своєрідні соціальні виплати, але не пенсія. Такий стан справ залишається станом на 2024 рік. 

Важливо розуміти, що стаж, точніше вимоги до нього, зростатиме з кожним роком. Тобто, щоб вийти на пенсію в 60, буде замало навіть 21 року. Загалом така тенденція збережеться до 2028 року. Тоді прогнозується, щоб вийти на пенсію в 35, потрібен буде стаж 35 років. Уже з 2028 року, якщо так складеться, і не буде нових змін, то за наявності стажу 40 років, можна буде вийти на пенсію в будь-якому віці. 

Що важливо, відсутній стаж можна буде купити. Оплачувати можна офіційно відсутні місяці. Мінімальний такий внесок буде близько 22% від мінімальної зарплати. Тобто від 1500 до 112900 гривень. Уже з січня нинішнього року зросла мінімальна пенсія, що також потрібно враховувати. 

Загалом усі ці зміни спрямовані на підтримання стабільності.

У скільки можна вийти на пенсію?

Щороку актуальним залишається питання, у скільки можна йти на пенсію. Відмінність у пенсійному віці для чоловіків і жінок у багатьох країнах, включно з Україною, виходить із даних стосовно тривалості життя, біологічних особливостей і соціокультурних чинників. Зазвичай до жінок більш гнучкі умови:

 1. Тривалість життя. Зазвичай жінки живуть довше за чоловіків. Тому встановлюючи різний пенсійний вік, система страхування пенсії намагається забезпечити більш рівний період отримання пенсії для чоловіків і жінок, враховуючи їхню очікувану тривалість життя.

 2. Біологічні чинники, як вагітність і пологи, можуть вплинути на здоров'я і можливість роботи жінок. З огляду на це, деякі країни встановлюють більш ранній пенсійний вік для жінок.

 3. Соціокультурні чинники. Традиційно жінки в багатьох країнах несуть більшу відповідальність за сім'ю і турботу про дітей і старших родичів. Це може позначатися на їхній можливості працювати на повній ставці або в контексті тривалості кар'єри. Тому встановлюється більш ранній пенсійний вік для жінок, щоб компенсувати ці фактори.

Хоча пенсійний вік для чоловіків і жінок усе ще різниться в багатьох країнах, останніми роками спостерігається тенденція до зниження цієї різниці або навіть до її усунення з метою досягнення рівності статей.

Хто в Україні може раніше вийти на пенсію?

В Україні існує кілька категорій громадян, які можуть вийти на пенсію раніше звичайного пенсійного віку. Наприклад:

 1. Ветерани війни. Особи, визнані ветеранами війни, можуть вийти на пенсію раніше за встановлений пенсійний вік з огляду на їхні військові заслуги та стан здоров'я.

 2. Особи з важкими захворюваннями або інваліди. Особи з тяжкими захворюваннями або інвалідністю, а також інваліди дитинства мають право на дострокову пенсію відповідно до законодавства України.

 3. Особи, які працювали в особливих умовах. Працівники деяких галузей (наприклад, у гірничодобувній або металургійній промисловості) або шкідливих умовах праці можуть мати право на достроковий вихід на пенсію.

 4. Матері та батьки багатодітних сімей. Матері та батьки, які виховують трьох і більше дітей, можуть мати право на ранній вихід на пенсію.

 5. Судді, прокурори, слідчі та інші працівники правоохоронних органів. Деякі працівники правоохоронних органів можуть мати право на достроковий вихід на пенсію відповідно до їхніх службових характеристик та умов служби.

Ці категорії осіб мають право на ранній вихід на пенсію відповідно до законодавства України. Однак точні умови та вимоги можуть залежати від конкретної ситуації та чинного законодавства.

в скільки жінки йдуть на пенсію

Утім, не лише сфера діяльності може суттєво вплинути на ранній вихід на пенсію. Деякі громадяни України виходять на пенсію раніше звичайного пенсійного віку з інших причин:

 1. Важкі умови праці. Особи, які працювали в галузях із важкими та шкідливими умовами праці, можуть мати право на ранній вихід на пенсію відповідно до законодавства. 

 2. Професійні ризики. Деякі професії, як-от військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, пов'язані з підвищеними ризиками для здоров'я та життя, також можуть розраховувати на ранню пенсію. 

 3. Пенсійні пільги. Деякі категорії громадян, як-от ветерани війни або учасники збройних конфліктів, можуть мати право на пенсійні пільги та достроковий вихід на пенсію.

Ці заходи спрямовані на захист прав і соціальне забезпечення різних категорій громадян України, які перебувають в особливій ситуації через свою професійну діяльність, здоров'я або сімейний стан.

Від чого залежить зарплата в Україні?

Розмір пенсії в Україні залежить від кількох чинників:

 1. Стаж роботи. Один з основних факторів, що визначають розмір пенсії - це загальний трудовий стаж. Чим більше років громадянин відпрацював, тим вищою буде пенсія.

 2. Заробіток. Розмір заробітку, на який сплачувалися пенсійні внески, також впливає на розмір пенсії. Зазвичай пенсія розраховується як відсоток від середнього заробітку за певний період часу.

 3. Страхові внески. Розмір страхових внесків, що сплачуються до пенсійного фонду, також може впливати на розмір пенсії. Що більше вносили внески протягом усієї трудової діяльності, то вищою буде і пенсія.

 4. Вік, з якого виходять на пенсію, також може впливати на розмір пенсії.

 5. Пенсійні пільги та додаткові виплати. Деякі категорії громадян можуть мати право на додаткові пенсійні пільги або доплати, що може збільшити загальний розмір пенсії.

Загалом, розмір пенсії розраховується індивідуально. 

Хто не може отримувати пенсію в Україні?

Не завжди статтю визначається розмір пенсії, і не завжди стаж показує, як багато отримуватиме пенсіонер. В Україні є певні категорії громадян, які не можуть отримувати пенсію:

 1. Неповнолітні особи. 

 2. Особи, які не мають трудового стажу. Громадяни, які ніколи не працювали і не мають трудового стажу, можуть не мати права на пенсію, якщо не відповідають критеріям отримання пенсії по інвалідності або іншим спеціальним програмам.

 3. Іноземні громадяни без статусу резидента.

 4. Особи, які не пройшли процедуру обов'язкового пенсійного страхування. Громадяни, які не сплатили обов'язкові пенсійні внески протягом певного періоду часу, можуть не мати права на пенсію.

 5. Особи, які зникли безвісти. Якщо громадянин зник безвісти і його місцезнаходження не встановлено, його пенсійні виплати можуть бути припинені до встановлення його долі.

Можуть з'явитися й інші умови, які вплинуть на пенсію і чи будуть її взагалі виплачувати.